Zamek Moritzburg - Wystawa Kurdybanów

Są takie miejsca w Niemczech, do których chętnie się wraca. Ja uwielbiam zamki i właśnie w nich czuję się najlepiej. Jakiś czas temu miałam okazję wziąć udział w ekskluzywnym otwarciu nietypowej wystawy na zamku Moritzburg. Wy także możecie ją zobaczyć!



Pałac Moritzburg położony jest w Saksonii, 17 km od Drezna. Wzniesiony został w stylu renesansowym na polecenie księcia Moritza von Sachsen w 1532 roku. W roku 1723 August Mocny zlecił jego przebudowę na barokowy pałac myśliwski. Za czasów jego prawnuka Fryderyka Augusta I wybudowano w pobliżu pałacu Bażanciarnię i latarnię morską. Budowla zamieszkiwana była przez dynastię Wettynów do końca drugiej wojny światowej.

Trwająca od 23.03.2019 do 3.11.2019 wystawa »Tapetenwechsel - Das goldene Leder im Schloss Moritzburg« zawiera w swojej nazwie grę słowną. Tapetenwechsel to bowiem nie tylko zmiana tapet, lecz także idiom oznaczający zmianę otoczenia (oraz pracy). I tak oto, jeśli macie ochotę na "zmianę tapety", możecie przyjrzeć się... tapetom, które są tematem moritzburskiej wystawy.

reklama


Nie są to jednak zwyczajne tapety. Chodzi tutaj o barokowe kurdybany, czyli skórzane tapety, w tym wypadku w dodatku pozłacane. Pałac Moritzburg szczyci się największą ich kolekcją na świecie. Co ciekawe, część z pierwotnie moritzburskich kurdybanów znajduje się na zamku królewskim na Wawelu, dokąd zostały sprzedane w latach 30. XX wieku. Przechadzając się po wystawie, możemy nie tylko podziwiać obecny stan złoconych skór, lecz także zobaczyć, jakim blaskiem lśniły one w przeszłości. Ciekawy film pokazuje, jak wyrabia się je współcześnie. W profesjonalny sposób zajmują się tym tylko dwie firmy w Europie - francuska Lutson i polska pracownia artystyczna Consiste, prace obu z nich można podziwiać na omawianej wystawie.

 Zobaczcie zdjęcia!

Kurdyban - oryginalny na ścianie w tle oraz jego dawne barwy na pierwszym planie.



Prace restauracyjne.



Sławna Hrabina Cosel, kochanka Augusta Mocnego, o której powieść napisał Józef Ignacy Kraszewski (kliknij tutaj, by zobaczyć).



reklama

Barokowa suknia.



August II Mocny, król Polski i elektor Saksonii.



Rzeźba przedstawiająca Augusta II Mocnego, słynącego z zamiłowania do polowań i... kochanek. Autorką dzieła jest Barbara Lenz, a pochodzi ono z wystawy "Fabelhafte Wesen".



reklama


Jeden z zamkowych pokoi.



Sala z trofeami myśliwskimi.




Mącznik młynarek, maskotka wystawy. Dlaczego właśnie on? Ponieważ to on odpowiedzialny jest za niszczenie skórzanych tapet. Zjada on bowiem bazujący na mące klej, którym poszczególne części tapety były łączone. 



Czy byliście już kiedyś w Moritzburgu? 

Co Wam się najbardziej podobało?








Komentarze